Pradžia

NaujienosSpausdinti

Koinvesticiniai fondai skatina konkurencingų verslų atėjimą į Lietuvą

Koinvesticiniai fondai skatina konkurencingų verslų atėjimą į Lietuvą

Inovacijos ir su jomis ateinantys konkurencingi verslai yra valstybės varomoji jėga, auginanti ekonomiką, kurianti darbo vietas ir atverianti papildomas rinkas. Tam, kad Lietuvos ekonomika augtų ir užimtumas didėtų, šaliai reikia kūrybingų, inovatyvių verslų, o šiems – galimybių gauti finansavimą.

Šiam valstybės spurtui skatinti yra sukurtas rizikos kapitalo fondas „Koinvesticinis fondas“, finansuojamas iš nacionalinio biudžeto ir iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų. „Per šį fondą valstybė, prisidėdama finansiškai, skatina privačius investuotojus investuoti į rizikingiausius startuolius, suteikdama privatiems investuotojams galimybę uždirbti daugiau sėkmės atveju, ir taip augina šalies konkurencingumą inovacijų srityje ir bendrą šalies gerovę“, – teigia fondą valdančios „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) dukterinės įmonės „Kofinansavimas“ direktorė Daiva Gerulytė ir priduria, kad perspektyvioms Lietuvos įmonėms, turinčioms ribotų galimybių pasinaudoti bankų siūlomomis verslo finansavimo priemonėmis, valstybė per fondą suteikia platesnį kapitalo prieinamumą.

Vienas ryškiausių pavyzdžių – draudimo technologijų startuolis „Switch4sure“. „Privačių investuotojų pateiktas pasiūlymas investuoti į draudimo technologijų startuolį sudomino dėl kelių priežasčių. Visų pirma, draudimo rinkoje technologijos kelią skinasi ypač lėtai visame pasaulyje, o mes gavome galimybę prisidėti prie pirmojo Baltijos šalyse tokio tipo projekto. Vertindami pateiktą pasiūlymą mes atsižvelgiame ne tik į verslo idėją, bet ir į startuolio bei investuotojų komandas“, – sako D. Gerulytė. Pasak jos, tokiam kaip „Switch4sure“ projektui įgyvendinti reikia labai gilaus draudimo rinkos išmanymo, vien IT žinių nepakaktų, todėl ši startuolio steigėjų ir investuotojų patirtis ir buvo vienas iš lemiamų faktorių priimant sprendimą investuoti.

Padeda labai mažoms ir mažoms įmonėms

Fondą šiuo metu sudaro trys subfondai, finansuojami pagal Ūkio ministerijos rizikos kapitalo priemones „Ko-investicinis fondas“, „Ko-investicinis fondas II“ ir „Ko-investicinis fondas MTEPI“, pagal kurias ir yra investuojama į skirtingus startuolių segmentus. Pirmieji du subfondai yra skirti finansuoti perspektyvioms Lietuvos įmonėms, turinčioms ribotų galimybių pasinaudoti bankų siūlomomis verslo finansavimo priemonėmis.

„Pagrindinis skirtumas tas, kad „Ko-investicinis fondas“ skirtas labai mažoms ir mažoms įmonėms, veikiančioms ne ilgiau kaip 5 metus po jų registracijos datos, o „Ko–investicinis fondas II“ skirtas labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms be amžiaus ribos ir jis finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų“, – aiškina „Kofinansavimas“ direktorė.

Galiausiai trečiasis subfondas skirtas skatinti mokslo ir studijų institucijose generuojamų idėjų perdavimui verslui, kitaip tariant, įgyvendinant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų veiklas. Čia taip pat finansuojamos labai mažos ir mažos įmonės, kurios veikia arba ketina pradėti naują veiklą sumaniosios specializacijos srityse ir įgyvendina MTEPI veiklas, bei kurių viena iš akcininkų yra arba investavimo metu taps mokslo ir studijų institucija.

Inovatyvūs sprendimai – pigesnės paslaugos gyventojams

Bet grįžkime prie neseniai finansinę injekciją gavusio startuolio „Switch4sure“. Tai pirmasis Baltijos šalyse ir vienas pirmųjų Europoje tokio pobūdžio draudimo technologijų startuolis, suteikiantis klientams galimybę pakeisti sudarytas rizikinio gyvybės draudimo sutartis į identiškas, tik gaunant 33 proc. mažesnį įkainį jau turimam draudimo produktui. Todėl ir siūlys gyvybės draudimą už mažesnę kainą.

„Tai visiškai skaitmenizuotas sprendimas sumažinęs administravimo kaštus iki minimumo ir visiškai eliminavęs pardavimo išlaidas. Unikalus „Switch4sure“ algoritmas, priartina klientą prie tarptautinio perdraudiko ir įgalina akimirksniu gauti individualų pasiūlymą. Sutartis sudaroma keliais mygtuko paspaudimais, tad klientui sutaupome ne tik pinigų, bet ir laiko. „Switch4sure” sprendimas yra skirtas žmonėms, kurie jau yra sudarę gyvybės draudimo sutartis bankuose“, – sako „Switch4sure” vadovas Evaldas Valeiša.

Ekspertų vertinimu, šiuo metu Lietuvos gyvybės draudimo rinka yra viena mažiausiai išvystytų Europoje – gyvybės draudimo apsaugą turi tik 1 iš 10 gyventojų. „Norime plėsti draudimo produktų prieinamumą vartotojams. Siekiame sukurti efektyvų veiklos modelį, kuris eliminuotų perteklinius kaštus ir suteiktų galimybę tą pačią draudimo paslaugą pasiūlyti vartotojui už trečdaliu mažesnę kainą, skaičiuojamą nuo faktiškai jo mokamų įmokų“, – sako E. Valeiša.

Investiciją gavo tuomet, kai vidiniai resursai jau buvo išnaudoti

Nuo puikios idėjos iki realios veiklos pradžios – ilgas kelias. Vystyti naują verslo idėją be papildomų investicijų yra sudėtinga. „Mūsų atveju, prieš pritraukiant „Koinvesticinio fondo” ir verslo angelų investiciją, dirbome savo jėgomis ir progresas buvo itin lėtas. Gautas papildomas investicijas skyrėme teisiniams, rinkodaros ir dizaino klausimams spręsti, išplėtėme IT komandą ir darbai pradėjo judėti nepalyginamai greičiau. Be minėtų investicijų nebūtume pasiekę tokios IT sprendimo kokybės ir patikimumo“, – tvirtina „Switch4sure” vadovas ir priduria, kad pradiniame verslo vystymo etape, turint tik gerą idėją, to nepakanka, kad bankai suteiktų paskolą. Rizikos kapitalo fondai – tai finansinė injekcija veiklos vystymui.

„Koinvesticinis fondas” kartu su verslo angelais investavo į „Switch4sure” startuolį daugiau kaip 300 tūkst. eurų. Kaip pasakoja „Switch4sure” vadovas, investiciją startuolis gavo tuomet, kai vidiniai resursai buvo išnaudoti.

„Tai smarkiai pagreitino visus pasiruošimo platformos paleidimo darbus, nes galėjome įtraukti į savo veiklą daugiau žmonių. Gavome didelę investiciją ir ją naudojame atsakingai, stengiamės tinkamai subalansuoti reklamai, produkto vystymui bei palaikymui skiriamas išlaidas, kad investicijų užtektų kol bendrovės veikla taps pelninga“, – pasakoja E. Valeiša.

„Koinvesticinio fondo“ investicijoms Ūkio ministerija skyrė daugiau nei 24 mln. eurų iš Verslo finansavimo fondo, finansuojamo iš Europos regioninės plėtros fondo, ir valstybės biudžeto lėšų. Vien per šiuos metus „Koinvesticinis fondas“ kartu su verslo angelais planuoja investuoti daugiau kaip tris milijonus eurų į įvairius lietuviškus startuolius.

Žurnalo Valstybė  informacija