Pradžia

NaujienosSpausdinti

Nuo automobilių iki knygų: leidybos verslas, kuriam sėkmę atnešė pirmasis bestseleris

Nuo automobilių iki knygų: leidybos verslas, kuriam sėkmę atnešė pirmasis bestseleris

Tikriausiai daugelis Lietuvoje yra skaitę arba girdėję apie Robino Sharmos knygą „Vienuolis, kuris pardavė Ferarį“. Dažniausiai garsiausias, pripažinimą pelniusias knygas išleidžia didžiausios leidyklos, tačiau šiuo atveju buvo visiškai kitaip. „Vienuolis, kuris pardavė Ferarį“ buvo viena pirmųjų Kaune įsikūrusios „Luceo“ leidyklos išleistų knygų. Kaip pasakoja leidyklos įkūrėjas Vytautas Lapukauskas, knygos sėkmė padiktavo tolimesnę verslo eigą, pasirenkamas leidinių temas ir autorius.

„Verslo pradžia buvo rizikinga – buvau kupinas jaunatviško maksimalizmo, tačiau nesijaučiau užtikrintai. Pradžiai reikėjo skolintis – versle be to neapsieisi, ypač, jei nori būti savarankiškas. Tačiau „kas nerizikuoja, tas negeria šampano“ – R. Sharmos knyga „Vienuolis, kuris pardavė Ferarį“ tapo bestseleriu ir atnešė verslui sėkmę“, – apie pirmuosius žingsnius pasakoja V. Lapukauskas.

Svarbiausia – rasti savo tapatumą

Sharmos knygos sėkmė pasufleravo tolimesnės leidybos kryptį – „Luceo“ leidykla ėmėsi leisti saviugdos, savišvietos knygas.

„Leidome kitus R. Sharmos kūrinius, atradome panašių rašytojų. Esame nedidelė leidykla, tad viską, ką leidžiu, prieš tai pats perskaitau ir įvertinu. Stengiamės neieškoti naujovių, nesiblaškyti – kiekviena leidykla, išskyrus kelias rinkos milžines, privalo turėti savo leidžiamos literatūros kryptį ir tematiką. Reikia rasti savo tapatumą ir jo laikytis. Jeigu mūsų leidyklos tapatybė – saviugdos literatūra, tai ir yra svarbiausias kriterijus, kai renkamės, kuriuos autorius ar leidinius leisti, įvertiname, kas patiktų skaitytojams Lietuvoje“, – sako verslininkas.

Leidybos verslas iš meilės knygoms

Lapukauskas neslepia, kad knygų leidybą pasirinko iš aistros knygoms, nors ši sritis buvo visiškai nesusijusi su ankstesnėmis vyro patirtimis.

„Kaip samdomas darbuotojas nuėjau ilgą karjeros kelią nuo sandėlininko iki vadovo. Galima buvo ir toliau kilti kitose įmonėse arba ryžtis sukurti savo verslą. Ryžausi imtis savarankiškos veiklos ir atsigręžiau į knygas. Draugai stebėjosi, kad iš automobilių reikmenų prekybos pasukau į knygų leidybą. Bet aš tiesiog pasirinkau tai, ką visada mėgau“, – šypsosi V. Lapukauskas.

„Sprendimo neteko gailėtis – gyvuojame jau 15 metų. Tiesa, dabar knygų leidybos verslas visiškai kitoks nei tuomet kai pradėjau 2003-iaisias. Man pasisekė, kad pirmoji išleista leidyklos knyga tapo bestseleriu – sėkminga pradžia skatino nenuleisti rankų. Tuo metu knygų pateikimas, gražūs viršeliai, reklamos, feisbukas ir panašūs dalykai nebuvo tokie svarbūs kaip dabar. Tiesiog leidome knygas ir žmonės jas pirko, skaitė“, – prisimena leidyklos vadovas.

Versle svarbiausia – kantrybė

Lapukauskas sako, kad kiekvienam verslininkui reikia mokėti prisitaikyti prie rinkos pokyčių ir, svarbiausia, turėti kantrybės – retas verslas gali atsipirkti per pirmuosius veiklos metus. Tikrąją grąžą veikla ima nešti kur kas vėliau, todėl reikia mokėti laukti. Kita vertus, versle niekada nevėlu keistis, ieškoti originalesnių, tinkamesnių sprendimų, augti, tobulėti

„Prekiaudamas knygomis supratau, kad galiu ir noriu apsieiti be jokių tarpininkų ir platintojų, galiu bendrauti tiesiogiai su knygynais ir kontroliuoti visus procesus. Pasiskaičiavau, kiek lėšų reikia tam, kad galėčiau knygas platinti pats ir kreipiausi į banką, kuris glaudžiai bendradarbiauja su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA). Bankas man pasiūlė pasinaudoti INVEGA finansine priemone „Portfelinės garantijos paskoloms, finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo“. Tai suteikė galimybę pasiimti paskolą, jai gavau 80 proc. užstato vertės garantiją. Taip pat INVEGA pasinaudojau dalinio palūkanų kompensavimo priemone ir gavau 50 proc. palūkanų kompensavimą“, – apie verslo stiprinimą kalba „Luceo“ leidyklos įkūrėjas.

Knygos – išminties šaltinis

Nepaisant kilusių iššūkių, verslininkas pasakoja, kad knygos jam vis dar labai artimos ir yra kur kas daugiau nei darbas. Tai svarbi jo gyvenimo dalis, praturtinanti kasdienybę, atnešanti išminties.

„Aišku, knygas pradėjau skaityti anksčiau nei pradėjau leidybos verslą. Ir dabar daug skaitau. Knygos veikia žmogų: pirmiausia pamatai, vizualizuoji siekiamą tikslą, susikuri modelį, paskui su juo susigyveni ir tik tada planuoji, kaip jį įgyvendinsi. Kaip sakė išradėjas Nikolas Tesla: „Mano bandymai vyksta galvoje, nes nėra skirtumo, ar padaryti eksperimentą mintyse, ar materialiai“. Šitas principas kartojamas daugumoje mūsų leidžiamų knygų ir tikrai veikia. Aš pats jo laikausi“, – savo santykį su knygomis reziumuoja V. Lapukauskas.